GM Štěpán Žilka: Engine mě naučil hrát jiné šachy
Aktuální situace spojená s karanténou v České republice aktivitám šachuj.cz nepřeje a tak Vám alespoň přinášíme rozhovor s jedním z předních českých velmistrů Štěpánem Žilkou, který nám na projektu přislíbil spolupráci.
Štěpáne, aktuálně jsi 8. hráč českého šachového žebříčku s elem 2559. Bylo překonání hranice 2550 tvou metou a jaký je tvůj další plán?
Určitě 2550 byla pro mě meta, kterou jsem chtěl dosáhnout. Měl jsem historické maximum 2549 a poté jsem spadl někam na 2505 a to mě mrzelo. Takže cíl vrátit se zpět, jsem určitě měl. Kam bych chtěl dál? Asi 2575 – hranice 2600 je totiž brutální rozdíl, těch 2575 je přece jen blíže. K mému posunu vedla určitě práce nad šachem. Šachu se teď věnuju opravdu hodně. V práci jsem byl do listopadu a od té doby mám volno a mám výrazně víc času na vlastní trénink. Předtím jsem programoval Aliena, x roků před tím jsem hrál poker, což byla má druhá kariéra a teď přišlo období, kdy se můžu věnovat naplno šachu.
Teď je to obrovský rozdíl v tom, že čas na šachy mám, trénuju a určitě bych chtěl ještě trochu nahoru. Na druhou stranu si uvědomuju, že už není moc kam. 20 000 lidí jsem předběhl a teď je jich přede mnou jen posledních 7 a to jsou všechno perfektní hráči.
K Alienovi i pokeru se určitě ještě vrátíme. Já tě mám zařazeného v kategorii hráčů a řekněme možná i trenérů, kteří propagují práci s počítači a šachovými motory. Hlavně mezi trenéry tohle není moc obvyklé, je to právě práce s enginem, která tě posunula dál?
Určitě. Nebo minimálně mám teď mnohem větší sebejistotu, cítím se u partie jistější. Tím, že pracuju s motory, tak se snažím vnímat jejich šablony. Viděl jsem miliony kvalitních počítačových tahů a když vidíš takové kvantum počítačových rozhodnutí, tak je těžké si z toho nějaké šablony nevyvodit.
Myslím si, že je to i důvod, proč někteří hráči mají s mou hrou problémy, protože té mé hře třeba úplně nerozumí. Když se všichni učí od Rubinsteina, tak se chápou navzájem. Do toho ti vlétne nějaký magor, který ani neví, kdo to Rubinstein je, a je schopen si tři hodiny analyzovat nebo hrát pozici s úplně nesmyslným a nevyrovnaným materiálem pořád dokola.
Občas tak mám pocit, že mají soupeři problém pochopit můj přístup k šachu, a tím i to, o co se v partii snažím dosáhnout. Není to jen o tom, že mě počítače učí hrát dobře, ale zároveň mě učí hrát jinak, než na co jsou soupeři zvyklý reagovat. Má to i tuto výhodu navíc.
Ty hraješ poměrně dost šachových lig, o to víc si vybíráš turnaje, na kterých hraješ. Je to primárně pragmatický přístup nebo za tím máme hledat ještě něco dalšího?
Je to čistý pragmatismus. Sice mě mrzí, že jsem asi dva roky nehrál vážný turnaj, ale má to své důvody. Dostat za jeden den stejné peníze jako za devět dnů na turnaji, je asi to stejné, jakoby jeden programátor bral 800 na hodinu a druhý 100. To je velký problém a to je hlavní důvod, proč moc turnajů nehraju. Byl jsem třeba na Mitropě jako kapitán, odehrál jsem tři partie, ale tam jsem měl roli kapitána a soustředil jsem se spíš na to. Hrál jsem taky v Pardubicích družstva, ale to asi nejde považovat, za úplně vážný turnaj. Není to Mistrovství Evropy, není to olympiáda nebo MČR. Je to spíš takové pinkání o prázdninách.
Ono udržet si to elo, které mám je hodně vyčerpávající práce, jsou s tím spojené náročné přípravy. Když se partie podaří, získám bod a půl, když se nepodaří ztratím osm. Je tak nutné brát každou partii vážně, není to o tom, že když hraju s hráčem 2200, tak to můžu odfláknout, protože s ním musím udělat 90 %, což je docela dost. Člověk si v takovém turnaji neodpočine a abych si držel svůj rating, tak musím hrát vše naplno a maximálně se připravovat. V devíti kolech je to hrozně náročné a když si to vynásobíš, že je to náročný a špatně placený, tak to je hlavní důvod, proč mě na turnajích moc vidět nemůžeš.
A co aktuální situace kolem COVID-19 a karantény. Jak tohle komplikuje situaci profesionálního hráče?
Zatím mi to život moc nezkomplikovalo, pokud se všechny ligy dohrají, tak to bude v pohodě. Skončil jsem v Rakousku, kde se stihlo dohrát, na Slovensku chybí trojkolo, u nás pět kol. Pro mě to je o osmi klíčových partiích do konce sezóny. Tipuju, že se soutěže dohrají, ale samozřejmě, kdyby to měl být dlouhodobý stav, tak to problém bude poměrně veliký. Zatím nemám důvod si to myslet, ale to ukáže až čas. Je vidět, že i například takový super turnaj jako jsou kandidáti, může být zrušen v půlce. Takže těžko předvídat.
Zkusme se podívat na tvou pokerovou dráhu a z té volně navážeme na Aliena. Ty jsi už v pokerové kariéře vytvořil aplikaci pro trénink, teď máš na svém kontě aplikaci šachovou, jak to vzniklo?
Já jsem začal programovat už ve 14 letech. Vždy to býval velký koníček. Na základce jsem programoval nějaké jednoduché hry, 3D grafiku. Měl jsem rád herní inteligence, takže bych měl asi blízko i k programování enginu, ale to v dnešní době již finančně smysl nedává.
V pokeru jsem dělal na poměrně velkém projektu, který jsem měl jen pro samostudium a vlastní trénink. Alien je poměrně náročný na ovládání, ale pokerová aplikace byla vyloženě určená pro mě. Já jsem věděl, co to dělá a nikdo jiný by ji neuměl ani ovládat. Pokerová aplikace dělala podobné věci jako Alien, obě obsahují poměrně do hloubky propracované výpočetní mechanismy, které používám v šachách a používal jsem je i v pokeru.
Na pokerovém projektu jsem dělal cca dva roky. Pokerovou kariéru jsem skončil a během stejného týdne jsem začal dělat Aliena. Od té doby jsem nehrál žádný turnaj. Začal jsem na Alienovi a po nějaké době mě začalo mrzet, že kvůli programování nemám čas na vlastní trénink, ale bylo třeba jej dotáhnout do konce.
Aktuálně jsi s čísly u Aliena spokojen?
Zatím úplně spokojený nejsem, čekám a doufám v exponenciální šíření. Základ je však stále malý a tak celkově to jde nahoru také pomalu. Jednoho dne by si to však mohli říct ti správní lidé a mohlo by to jít skokově. Zatím mám 1000 aktivních uživatelů, 4000 stažení. Dostat se do světa není úplně jednoduché. S počty v ČR jsem spokojený, v zahraničí je to slabší, tak uvidíme.
A úplně na závěr, co říkáš na šachuj.cz?
Líbí se mi myšlenka toho, že online je dneska všechno a webovku si udělá každý. Šachuj.cz chce více live akcí a je to něco, co aktuálně chybí. Jak se říkalo, že internet nás přiblížil světu a oddálil lidem, tak tohle by mohlo šachu pomoct. Moje hlavní motivace, proč jsem udělal Aliena na telefon, a ne na PC byla ta, aby člověk nemusel sedět doma u počítače a měl víc čas se dostat ven mezi lidi. V tom je naše myšlenka docela podobná. Dává mi to smysl.