FM Lukáš Vlasák: Získávání a využití znalostí v praxi

FM Lukáš Vlasák: Získávání a využití znalostí v praxi

lukas_uvod

Máme velkou radost, že se opět rozšířilo spektrum autorů na šachuj.cz. Svůj první blog si připravil nejsilnější český hráč s titulem FM Lukáš Vlasák. Lukáš je nejen silným hráčem, ale také trenérem naších největších talentů a procesu tréninku se týká i samotný blog.

Každý hráč, který se chce v šachu zlepšit má k dispozici dva základní druhy tréninku. Prvním typem je Získávání znalostí. Postupně může nabírat znalosti v oblasti zahájení, ať už se jedná o konkrétní varianty či vzorové partie, střední hry, kde mohou obsáhnout typické plány a pěšcové struktury, nebo koncovek a jejich základních teoretických pozic.

Samozřejmě není možné zlepšovat se pouze touto cestou, a je třeba pracovat na praktických rozhodováních v partii a propočtu variant, ale v dnešním díle se zaměříme pouze na ten první.

Četba šachových knih

O tom jak může v partii pomoci znalost se vás pokusím přesvědčit tím, co jsem sám před pár lety zažil, a naplno si tak uvědomil důležitost tohoto druhu tréninku.

V roce 2016 jsem měl na začátku roku období, kdy jsem přečetl poměrně velké množství šachových knih. Přečetl tentokrát myslím doslovně, tedy bez šachovnice a přehrávání partií. To samozřejmě pro hráče není správná cesta, neboť ten potřebuje co nejvíce pracovat se šachovnicí! Častokrát jsme takto využil čas na cestách na nebo mezi tréninky v hromadné dopravě.

Jednou z knih bylo Seven Chess Deadly Sins od skotského velmistra Jonathana Rowsona. Jedná se o velmi zajímavou a čtivou knihu, která byla napsána v roce 2000. V té mě zaujala velmi dobrá partie Karpov – Spassky z turnaje kandidátů v roce 1974. Jednak kvůli tomu, že Boris Spassky je jedním z mých oblíbených hráčů, a druhak kvůli tomu, že jsem si ihned vzpomněl na jeden z šachových testů během mládežnických soustředění, kde jsem příklad z této partie nevyřešil správně. Partii přikládám stručně komentovanou.

Šachovnice s možnosti přehrávání se objeví po kliknutí na libovolný tah.

Trocha teorie

Později téhož roku jsem se účastnil tradičního turnaje Teplice Open. Během turnaje se mi povedlo několik partií a do posledního kola jsem usiloval o normu mezinárodního mistra. Rád bych vám ukázal svou partii ze 4. kola kdy jsem po stoprocentním začátku narazil na ruského velmistra Vorobiova. Pro úplnost ještě nejdříve přidám jednu z variant, kterou jsem si během partie vybavil.

Šachovnice s možnosti přehrávání se objeví po kliknutí na libovolný tah.

K samotné partii s Vorobiovem

Ač má partie k dokonalosti daleko, dle mého názoru velmi dobře ukazuje to, jak nám znalost vzorových partií a přehled v různých variantách zahájení dokáže při partii pomoci. Pokud se hráč může opřít o svou přípravu, své předešlé analyzované partie nebo vzorové partie silných hráčů, dokáže na šachovnici provádět velmi silné tahy, klidně i vysoce nad svou úrovní.

V momentě kdy se o tyto znalosti nemůže opřít a je ponechán napospas, ukáže se jeho opravdová úroveň a to jak moc se věnoval nebo nevěnoval i druhému druhu tréninku. V mé partii se bohužel objevily nedostatky a ze slibné pozice jsem nevytěžil více než remízu. Nemám pochybnosti, že pokud by byla situace opačná, ani bych si v partii tzv. „nezahrál“. O tom jak trénovat rozhodování během partie a nespoléhat jen na četbu knih a přehrávání partií se podíváme příště.

Šachovnice s možnosti přehrávání se objeví po kliknutí na libovolný tah.

Autor blogu: FM Lukáš Vlasák

Tags: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *